Prof. Dr. Mehmet Nihat HATİPOĞLU
Rektör
Rektörümüzün Özgeçmişi

1955 Diyarbakır doğumlu olan Nihat Hatipoğlu Diyarbakır, Siirt ve Malatya’da ilkokul öğrenimini tamamladı. 1975’de Uşak İmam-Hatip Lisesi ve Uşak Lisesi’ nden mezun oldu.1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı.Lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” adlı çalışmasıyla doktor ünvanını almaya hak kazandı.Ardından 2000 yılında Doçent, 2012 yılında ise Profesör ünvanını aldı.  

1985-1987 yılları arasında Mısır’da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam-Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı. Ayrıca, 11 Mart 2017 tarihi itibarıyla YÖK üyeliğine getirildi. 2019 yılından itibaren ise Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ nde Kurucu Rektör olarak görev yapmaktadır.  

Bu görevlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurt dışında yayınlanan çeşitli görsel programlarda yer almaktadır. Ayrıca yazılı medyada yayınlanan makaleleri ve katıldığı bilimsel nitelikli toplantılarla da, İslam Dini’ ni ve Peygamber Efendimiz’ i tanıtan ve anlatan bir misyon ve vizyon üstlenmistir.

arrow_upward
ok